top of page
Ara

WhatsApp Gizlilik Politikasını Değiştiriyor

Dünyaca ünlü mesajlaşma uygulaması WhatsApp geçtiğimiz günlerde gizlilik politikasını güncellediğini açıkladı. Pek çok haber sitesi ve gözlemci, Whatsapp’ın bu güncelleme ile kullanıcı bilgilerini Whatsapp’ın ana şirketi olan Facebook ile paylaşacağını ve bu paylaşımı zorunlu tuttuğunu belirtiyor.


Ancak söz konusu paylaşım yeni bir gelişme değil. Whatsapp, 2016 yılında gizlilik politikasındaki değişiklik ile zaten kullanıcı bilgilerini Facebook ile paylaşacağını belirtmişti. Gündemdeki yeni güncellemenin farkı ise söz konusu veri paylaşımının kapsamına daha belirgin hale getirmesi ve bu veri paylaşımının “zorunlu” olmasıdır. Whatsapp, önceki güncellemelerde, tek seferlik de olsa bazı verilerin paylaşımını reddetmeyi olanak sağlayan bir seçenek sunmuştu. En son güncelleme ile ise kullanıcıların Şubat ayına kadar söz konusu güncellemeleri onaylaması, aksi takdirde ilgili izni vermeyen kullanıcıların WhatsApp’ın sunduğu hizmetlerden yararlanamayacağı belirtiliyor.


Bu gelişmeler bazı kişilerde mahremiyet kaygısını da beraberinde getiriyor. Bazı gözlemciler Facebook’un zaten çoktan söz konusu kullanıcı bilgilerine erişebildiğini, bu güncelleme ile bu durumu sadece kamuya açık hale getirdiğini belirtiyor.


Facebook kişisel veriye dönük politikaları sıklıkla tartışılan bir konu. Özellikle Cambridge Analytica veri ihlalinin ortaya çıkmasından sonra Facebook eleştirilerin odağı olmuştu. Zamanında Facebook’un WhatsApp’ı satın alması sırasında da kişisel verilerin korunması gündeme gelmişti. Tüm bu gelişmelerin ışığında, bu yeni güncelleme kişisel veri açısından daha detaylı bir şekilde ele alınmalıdır.


Son olarak, söz konusu yeni güncellemedeki bir diğer nüans ise yeni gizlilik politikasının Avrupa Birliği içinde uygulanmayacağıdır. GDPR (General Data Protection Regulation) uyarınca söz konusu veri paylaşım “zorunluluğu” Avrupa Birliği içindeki kullanıcıları için geçerli olmayacak gibi gözüküyor. Whatsapp, internet sitesinde Avrupa Birliği üye ülkelerinde yaşayanların farklı bir gizlilik politikasına tabi olacağını belirtiyor. Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nun bu gelişmeler hakkında açıklama yapıp yapmayacağı da bir başka merak konusu.

Comments


bottom of page